Gelişimsel kalça displazisi (GKD) için çocuk (pediatrik) kalça ultrasonu nedir?

Pediatrik kalça ultrasonu, kalça ekleminin görüntülerini veya resimlerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanan bir ultrason makinesi ile çocuğun kalça eklemlerinin incelenmesidir. Bu ses dalgaları insan kulağı tarafından duyulamaz ve ultrasonu olan çocuk tarafından hissedilemez.

Gelişimsel kalça displazisi (GKD), kalça ekleminin top ve yuvasının normal şekilde oluşmadığı bir durumdur.

Çok küçük çocuklarda, kalça eklemlerinin normal şekilde oluşup oluşmadığını veya GKD olup olmadığını görmek için kalça ultrasonu kullanılır.

Aile hekimi neden çocuğumu bu işlemi yaptırmaya sevk etsin?

GKD’den şüphelenildiğinde veya tespit edildiğinde pediatrik kalça ultrasonu kullanılır. Çocuğunuzun klinik muayenesini yaparken doktorunuz veya çocuk sağlığı hekimleri GKD’nin mevcut olduğundan şüphelenilebilir. Çocuğunuzun makat doğması veya ailesinde GKD öyküsü olması gibi GKD için bir risk faktörü varsa da yapılabilir.

Yaklaşık 6 aya kadar olan bebeklerde yapılabilir.

Birkaç aylık bir süre içinde birden fazla pediatrik kalça ultrasonu yapılabilir. Bu, kalçanın normal büyümesini göstermek veya anormalliğin hala mevcut olup olmadığını görmek için yapılır. Çocuğunuz GKD tedavisi görüyorsa, kalça ekleminin iyi bir konumda olduğunu (örneğin pavlik bandajı gibi) görmek ve kalça ekleminin görünümünde iyileşmeyi görmek için daha fazla kalça ultrasonu yapılabilir.

Kalça ekleminde sıvı kanıtı aramak için pediatrik kalça ultrasonu çekimi yapılır. Bu, bir enfeksiyonla ilişkili olabilecek eklem iltihabını gösterebilir.

Çocuğumu GKD için pediatrik kalça ultrasonuna nasıl hazırlarım?

Pediatrik kalça ultrason çalışması için özel bir hazırlık yoktur. Ultrason çalışmasının yapılabilmesi için çocuğunuzun bezinin ve giysilerinin çıkarılması gerekecektir.

GKD için pediatrik kalça ultrasonu sırasında ne olur?

Çocuğunuz ultrason yatağında yan ya da sırt üstü yatırılacak ve tarama sırasında dizleri genellikle bükülü olacaktır.

Görüntülenecek alana şeffaf jel sürülür ve kalça eklemine bir dönüştürücü (küçük, pürüzsüz, el tipi bir cihaz) yerleştirilir ve cilt üzerinde nazikçe hareket ettirilir (bkz. ultrason). Jel, cilt ve dönüştürücü arasında yakın temas sağlar ve dönüştürücünün cilt üzerinde kolayca kaymasına olanak tanır. Kalça ekleminin top (femur) ve soket (asetabulum) kısımlarını gösteren çalışma sırasında her iki kalça da incelenecektir.

Dönüştürücü tarafından iletilen ses dalgaları, ultrason ekranında kalça eklemlerinin bir görüntüsünü üretir.

GKD için pediatrik kalça ultrasonunun herhangi bir yan etkisi var mı?

Tanısal ultrason muayenelerinde kullanılan ultrason dalgaları insanlar tarafından hissedilmez ve herhangi bir zarar vermez.

Çalışmada kullanılan jel suda yıkanır ve giysileri işaretlememeli veya lekelememelidir. Çocuğunuzun cildinde beyaz bir toz halinde kuruyabilir.

Çocuğunuz çekimden önce, çekim sırasında veya çekimden sonra kendini farklı hissetmeyecek ve tıbbi bir neden olmadıkça çekimden sonra okula, anaokuluna veya çocuk bakımına dönebilir.

GKD için pediatrik kalça ultrasonu ne kadar sürer?

Ultrason için geçen süre çocuğun yaşı ve işbirliği düzeyine göre değişir. Çalışmayı yürüten kişinin görüntülerin kalitesinin tatmin edici olup olmadığını kontrol etmesi de dahil olmak üzere, genellikle yaklaşık 15-30 dakika sürer.

Pediatrik kalça ultrasonunun GKD için riskleri nelerdir?

Pediatrik kalça ultrasonu çalışması, zarar vermeyen güvenli bir prosedürdür. Ultrason muayenesi herhangi bir anormallik göstermeyebilir, ancak bazen doktor eklemde gevşeklik (veya gevşeklik) hissedebilir ve bu durumda daha fazla araştırma yapılması gerekebilir.

Kemikler çok iyi geliştiği için kalça eklemlerinin ultrasonda kolayca görülemediği daha büyük çocuklarda, pelvisin röntgeni gerekebilir.

Pediatrik kalça ultrasonunun GKD için faydaları nelerdir?

Potansiyel olarak zararlı X ışınları içermeyen ultrason, ideal olarak çocuklar için uygundur. Ultrason muayenesi, çocuğun sakinleştirilmesine veya tamamen hareketsiz tutulmasına gerek kalmadan yapılabilir. Ultrason çalışmalarının hiçbir yan etkisi yoktur.

Pediatrik kalça ultrasonu genellikle olgunlaşmamış veya anormal kalça ekleminin ayrıntılarını çok kolay bir şekilde gösterebilir. Herhangi bir anormalliğin tedavisi daha sonra yapılabilir.

GKD için pediatrik kalça ultrasonunu kim yapar?

Görüntüler genellikle bir pediatrik ortopedik cerrah veya radyoloji uzmanı tarafından elde edilir. Çekimi yapan hekim görüntüleri yorumlayacak ve doktorunuza bir rapor sunacaktır.

GKD için pediatrik kalça ultrasonu nerede yapılır?

Ultrason muayeneleri kamu ya da özel hastanede veya pediatrik ortopedistlerin muayene odalarında kendi ultrason cihazları vardır ve bunu hasta muayenelerinin bir parçası olarak kullanabilirler.

GKD için pediatrik kalça ultrasonumun sonuçlarını ne zaman bekleyebilirim?

Çocuğunuzun geçirdiği test veya prosedür hakkında doktorunuzun yazılı bir rapor alması için geçen süre, şunlara bağlı olarak değişecektir:

• çocuğunuzun daha önce bu yeni test veya prosedürle karşılaştırılması gereken röntgen veya diğer tıbbi görüntülemeleri olup olmadığı (çocuğunuzun ilerlemesini değerlendirmek için izlenen bir hastalığı veya durumu varsa bu genellikle geçerlidir);

Sonuçları çocuğunuzu bizzat sevk eden doktorla görüşmeniz önemlidir, böylece sonuçların sizin ve çocuğunuz için ne anlama geldiğini açıklayabilirler.

GKD için pediatrik kalça ultrasonu hakkında daha fazla bilgi?

Ultrason çok erken yapılırsa (3-4 haftalıktan önce) veya çocuğun kalça eklemi gelişimi biraz geciktiyse, eklemin kendisi herhangi bir tedavi olmaksızın normal gelişebilmesine rağmen ultrason anormal görünebilir.

Çoğu durumda, GKD doğumdan hemen sonra tespit edilir, ancak bazı durumlarda çocuk yürüyene kadar fark edilmez. Erken tespit edildiğinde, durumun tedavisi daha kolaydır ve tedavi genellikle etkilidir. GKD daha büyük çocuklarda tespit edildiğinde tedavisi daha zordur. Tedavi edilmediği takdirde ileriki yaşlarda kalça ekleminde problemlere neden olabilir, bazen hareket kabiliyetini kısıtlayabilir veya ağrıya neden olabilir.